top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Zielińska

Twarz publiczna vs prywatna - co chcesz pokazać światu, a co zachować dla siebie

Wszyscy wiemy, że twarz człowieka nie jest idealnie symetryczna. Kiedy zestawicie ze sobą dwa lustrzane odbicia lewej i prawej połówki, otrzymacie trochę inne twarze. Umiejętność interpretacji różnic między lewą a prawą stroną twarzy daje możliwość lepszego poznania czyjejś natury, nawet jeśli stara się on ją ukryć.


Lillian Bridges, w książce "Face reading in Chinese Medicine" analizuje ten temat z punktu widzenia Medycyny Chińskiej. Chińczycy badali to zjawisko od wieków. Uważają, że strona prawa twarzy jest bardziej pasywna, mniej emocjonalna i to jest właśnie strona, którą pokazujemy światu. Jest to maska zakładana publicznie, obrazująca to, jak chcemy być widziani przez innych. Lewa strona jest bardziej aktywna i wyraża więcej emocji. Jest to strona, która pokazuje nasze prywatne oblicze - tu wyrażają się emocje, których nie chcemy pokazać publicznie lub które zostały stłumione.


twarz publiczna vs prywatna

Spojrzenie to jest spójne z zachodnim rozumieniem różnic w funkcjonowaniu obu półkul mózgowych. Lewa, bardziej logiczna i analityczna - odzwierciedla się po prawej stronie twarzy, a prawa, bardziej kreatywna, holistyczna, emocjonalna i intuicyjna - odzwierciedla się po lewej stronie ciała.


Prawa półkula mózgu odczuwa emocje i wysyła je do lewej strony twarzy w celu wyrażenia. Jeśli emocja ma być wyrażona publicznie, zacznie się wyrażać po lewej stronie, a następnie w ciągu milisekund przejdzie na prawą stronę twarzy. Jeśli z jakiegoś powodu człowiek nie chce pokazać tej emocji światu - zacznie się ona wyrażać po lewej stronie, ale nie przejdzie dalej na prawą stronę. Jeśli to tłumienie jest częstym zjawiskiem, lewa strona staje się z czasem bardziej zaznaczona - ma wyraźniejsze zmarszczki i jest ich więcej niż po prawej stronie.


Z punktu widzenia zachowania zdrowia i równowagi organizmu optymalne jest, gdy twarz ludzka jest jak najbardziej symetryczna. Ludzie o symetrycznych twarzach wyrażają swoje emocje, nikogo nie udają, są autentyczni. Natomiast ukrywanie swojej prawdziwej natury, utrzymywanie innego wizerunku prywatnie i publicznie, udawanie kogoś kim się nie jest, wkładanie masek i niewyrażanie emocji przy innych będzie zaburzać równowagę organizmu, nie pozwalając mu na samoregulację.


Ciekawe jest to, że my - jako ludzie - bardzo łatwo nabieramy się na to, co chcą nam pokazać inni. Większość ludzi patrzy tylko na nasze pasywne prawe maski i rzadko nawet zauważa lewą stronę twarzy. Ponad 80% populacji jest praworęczna i większość z nich ma również dominujące prawe oko. Zatem większość ludzi używa swojego dominującego prawego oka zakładając, że twarz jest podwójnym odbiciem prawej strony. Ludzie nie patrzą często na lewą stronę, chyba że mają dominujące lewe oko. Ludzie z dominującym lewym okiem będą częściej patrzyli na lewą stronę twarzy i będą potrafili lepiej odczytywać prawdziwe cechy osoby, na którą patrzą i nie dadzą się łatwo wprowadzić w błąd masce pokazywanej przez prawą stronę.

Jeśli więc chcesz kogoś lepiej poznać, użyj lewego oka, które łączy się z prawą półkulą mózgową, aby spojrzeć na lewą stronę twarzy tej osoby i porównać ją z prawą stroną. Będziesz zdumiony tym, co zobaczysz.


Popatrzcie na przykładowe twarze na obrazkach.

Czy twarz publiczna i prywatna bardzo się od siebie różnią?

Prywatna czy publiczna strona jest bardziej wyrazista, ma więcej zmarszczek i linii?

Która wersja ich twarzy jest bardziej przyjazna, pogodna, a która bardziej ostra, surowa, niedostępna?

Czego ci ludzie nie chcą pokazać światu, co chcą ukryć?

Popatrzcie też na swoją twarz - złożoną z lewych i prawych połówek i sprawdźcie, czego możecie dowiedzieć się o sobie.


twarz publiczna vs prywatna

twarz publiczna vs prywatna

twarz publiczna vs prywatna


twarz publiczna vs prywatna

twarz publiczna vs prywatna


twarz publiczna vs prywatna

twarz publiczna vs prywatna

twarz publiczna vs prywatnaComments


bottom of page