top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Zielińska

Czego możemy się dowiedzieć z kształtu twarzy?*

Zaktualizowano: 24 mar

Chińska sztuka czytania z twarzy jest umiejętnością bardzo złożoną, polegającą na połączeniu wielu elementów widocznych na czyjejś twarzy, by wnioskować na różne tematy związane z daną osobą, takie jak na przykład stan jej zdrowia lub predyspozycje do wykonywania określonych zawodów. Dziś prezentuję jeden z aspektów ludzkiej twarzy - jej kształt - oraz to, czego można się dowiedzieć o człowieku na tej podstawie.


Kwadrat - ludzie silni, wytrwali, konsekwentni, policjanci, żołnierze, sportowcy


Twarz kwadratowa

Ludzie o kwadratowej twarzy mają mocne kości, dużą siłę fizyczną i wytrzymałość. Mogą działać instynktownie i chętnie ponoszą ryzyko fizyczne, ponieważ znają możliwości swojego organizmu i wiedzą, że dużo potrafią znieść. Lubią działać na swój własny sposób oraz przewodzić innym. Są wytrwali w dążeniu do celu i zdecydowani, co czasem może przechodzić w upartość i nieustępliwość. Zwykle trzymają się zasad, można też liczyć na ich lojalność. Ten kształt twarzy często występuje u ludzi uprawiających sporty kontaktowe, takie jak piłka nożna i zapasy; zobaczymy je także w policji i wojsku.


Prostokąt - rozsądni i skuteczni liderzy, prezesi i prezydenci


Twarz prostokątka

Osoby o prostokątnej twarzy wzbudzają zaufanie i posłuch. Działają rozsądnie i skutecznie. Zwykle myślą, zanim coś zrobią, ale - kiedy już podejmą decyzję - potrafią działać szybko. Myślą przyszłościowo i dalekowzrocznie, są doskonałymi mentorami i lubią pomagać innym w osiąganiu ich celów. Prostokątny kształt twarzy jest najczęstszy w polityce i biznesie. Tradycyjnie był to również preferowany kształt w rodzinach królewskich i poszukiwano na żony kobiet o twarzach prostokątnych, by zapewnić królewskiemu potomkowi twarz o tym kształcie. Wielu prezydentów krajów oraz prezesów firm i organizacji ma prostokątną twarz. Ci ludzie często awansują na stanowiska kierownicze, ponieważ ich wygląd sugeruje, że będą skutecznymi i myślącymi liderami.


Okrąg - ludzie szczerzy, lubiani, przyjaźni, otwarci


Twarz okrągła

Okrągła twarz wzbudza największe zaufanie (w porównaniu z innymi kształtami twarzy) i prezentuje niewinność i dziecięcą szczerość. To kształt twarzy najczęściej spotykany u dobrych postaci z kreskówek. Osoby o okrągłej twarzy sprawiają wrażenie dobrodusznych, przyjaznych i otwartych. Są lubiane i uważane za szczere, dlatego mają predyspozycje do sukcesów w sprzedaży. Z powodu ich niewinnego i wzbudzającego zaufanie wyglądu, często uchodzi im na sucho zachowanie, które u innych typów twarzy byłoby krytykowane.


Owal - empatyczni i otwarci na potrzeby innych ludzi, działacze dobroczynni, profesje związane z zaspokajaniem potrzeb innych


Twarz owalna

Ludzie z owalną twarzą to osoby dbające o innych. Są bardzo wrażliwi, empatyczni oraz świadomi uczuć i potrzeb innych ludzi. Chcą, żeby wszyscy się dogadywali i nie lubią konfliktów, cenią pokój i współpracę. Zaspokajają potrzeby innych (czasem własnym kosztem) i mogą ukrywać swoje zdanie w obawie, by kogoś nie urazić. Są bardzo dobrymi gospodarzami i świetnie sprawdzają się w roli osób prowadzących hotele i pensjonaty. Często również angażują się w akcje charytatywne, lubią bale i zbiórki dobroczynne.


Trójkąt - myśliciele, badacze, intelektualiści, indywidualiści, introwertycy


Twarz trójkątna

Trójkątny kształt twarzy charakteryzuje się wysokim i szerokim czołem, które zwęża się do nieco spiczastego podbródka. Ludzie z trójkątną twarzą mają duże zdolności umysłowe, umiejętność koncentracji oraz zdolność do systematycznego organizowania myśli. Pociągają ich poważne studia, zajęcia intelektualne, badania naukowe - zajęcia wymagające posiadania dużej wiedzy, analizowania i pomysłowości. Wiele osób o trójkątnej twarzy może interesować także filozofia i sztuka. Ludzie ci często są introwertyczni i potrzebują czasu spędzanego samotnie, zwykle też są indywidualistami i nie lubią wykonywać czyichś poleceń. Mogą tworzyć lub angażować się w niezwykłe i kontrowersyjne pomysły i być w ich obronie bardzo skrajni i zdecydowani.


Romb - autokraci i primadonny


Twarz w kształcie rombu

Twarz w kształcie rombu częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i można ją rozpoznać po szerokich kościach policzkowych połączonych ze zwężonym czołem i wąskim podbródkiem. Są to ludzie nerwowi, z dużym temperamentem, którzy chcą, żeby wszystko było po ich myśli. W ich autorytecie jest pewien urok, który zwykle gwarantuje im sukces w osiąganiu celów. Mogą być irytujący, ale łatwo im to wybaczyć ze względu na ich pasję i umiejętność chwalenia tych, którzy wykonują ich polecenia. Mają bardzo wysokie standardy, które graniczą z perfekcjonizmem i są absolutnie najlepsi w tupaniu nogami, rzucaniu włosami lub zachowywaniu się ponadprzeciętnie. Za tymi gwałtownymi zachowaniami stoi jednak potrzeba wsparcia, które potrafią docenić, jeśli tylko je otrzymają.


Trapez - pomysłowi i praktyczni


Twarz w kształcie trapezu

Ludzie o twarzy w kształcie trapezu są zarówno pomysłowi, jak i praktyczni - potrafią wcielać swoje pomysły w życie. Są zarówno wynalazcami jak i wykonawcami. Ten kształt twarzy jest najczęstszy w inżynierii i sztukach performatywnych. Cały przemysł rozrywkowy jest pełen twarzy w kształcie trapezów. Są to osoby myślące, które muszą zrobić coś namacalnego ze swoimi myślami. Są wynalazcami, którzy również muszą produkować. Osoby o tym kształcie twarzy lubią rozwiązywać problemy, burze mózgów oraz akt tworzenia i budowania.


Odwrócony trapez - dominacja, roszczeniowość, hedonizm


Twarz w kształcie odwróconego trapezu

Twarz w kształcie odwróconego trapezu należy do osób dominujących i kontrolujących. Ci ludzie uwielbiają mieć władzę nad innymi. Przyciąga ich także materialny i fizyczny nadmiar oraz przyjemność. Poszukiwania intelektualne rzadko dają satysfakcję; zamiast tego ich życie jest nastawione na osiągnięcie dominacji nad innymi. Mogą być bardzo samolubni w swoich pragnieniach i mogą stosować taktykę silnej ręki i przekupstwo jako metody perswazji. Są skłonni do urazy i mają poczucie, że coś im się należy. Choć ten kształt twarzy może być przerażający, na świecie jest wielu ludzi, którzy rozwinęli ten kształt twarzy i są dobrymi ludźmi. Zwykle jednak mają silną potrzebę kontrolowania członków rodziny lub pracowników lub są zaangażowani w poważną pogoń za hedonistyczną przyjemnością.*Na podstawie Lillian Bridges "Face Reading in Chinese Medicine"

Comments


bottom of page