top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Zielińska

Mapa trudnych momentów w życiu*

Starożytni Chińczycy uważali, że twarz człowieka rejestruje jego doświadczenia życiowe podobnie do historycznego śledzenia trasy na mapie drogowej.


Kiedy w życiu danej osoby pojawia się trudny moment (każde wydarzenie, które powoduje silne przeżycia emocjonalne), organizm musi zużyć sporo swoich zasobów, by sobie z tą sytuacją poradzić. Prowadzi to do zaburzeń pracy narządów wewnętrznych, co ma swoje odzwierciedlenie jako “znak” na twarzy. Znakiem jest każda zmiana wyglądu twarzy, każdy nowy element, który pojawia się na twarzy - wgłębienie, narośl, rowek, pieprzyk, zmarszczka, plamka, odbarwienie itp.


Z biegiem czasu na twarzy człowieka można zobaczyć odbicie jego najważniejszych traum - lokalizacja znaków wskazuje wiek danej osoby w momencie, w którym doszło do trudnego wydarzenia w jej życiu.


[Chińczycy liczą lata życia od momentu zapłodnienia i uznają, że w momencie narodzin dziecko ma 1 rok - dlatego należy odjąć 1 rok od wieku podanego na mapie twarzy, by otrzymać swój wiek.]

mapa trudnych momentów w życiu

mapa trudnych momentów w życiu

Co ciekawe - zarówno “dobry” jak i “zły” stres może prowadzić do powstania znaków na twarzy, ponieważ w medycynie chińskiej nadmierne podekscytowanie jest również szkodliwe dla zdrowia. Przy czym to, czy dany moment zostanie zakwalifikowany przez organizm jako trudny jest całkowicie subiektywne - ważne jest nie to co się wydarzyło, ale nasza reakcja emocjonalna na to wydarzenie. To percepcja wydarzenia wyznacza to, czy będzie to dla człowieka moment traumatyczny, który zaburza pracę organizmu na tyle, by te zaburzenia odzwierciedliły się na jego twarzy.


Umiejętność określania trudnych momentów w życiu danej osoby pozwala na znajdowanie powtarzających się schematów, w ramach których ta osoba działa i które prowadzą do powtarzania przez nią tych samych błędów, co prowadzi do kolejnych trudnych momentów.


Wy również możecie sprawdzić znaki na swojej twarzy i spróbować przypomnieć sobie, co się wydarzyło w danym roku życia, by przeanalizować schematy, które kierują Waszym życiem i wyciągnąć wnioski.


Pamiętajcie jednak, że twarz pokazuje znacznie więcej niż traumy emocjonalne oraz że na wygląd twarzy wpływają również inne czynniki - potrzeba dobrego diagnosty, który wykorzysta umiejętnie wieloaspektowość informacji płynących z twarzy, by wyciągnąć właściwe wnioski. Tę mapę twarzy potraktujcie jako ciekawostkę, pokazującą bardzo szerokie podejście medycyny chińskiej do diagnostyki. Zobaczcie, które z tych informacji "pasują" do Was i podzielcie się tym w komentarzach.


*Na podstawie: Lillian BridgesFace Reading in Chinese Medicine


Kommentare


bottom of page