top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Zielińska

Jetlag, choroba lokomocyjna, biegunka, przegrzanie itp. - akupresura na dolegliwości wakacyjne

JETLAG


JETLAG to dolegliwości (zmęczenie, złe samopoczucie, zaburzenie rytmu snu i czuwania) związane z nagłą zmianą stref czasowych. Dolegliwości te wynikają z różnicy między naszym zegarem biologicznym a godzinami w nowym miejscu pobytu.


Medycyna chińska proponuje sposób na szybsze dostosowanie naszego rytmu biologicznego do rytmu dobowego w nowym miejscu z wykorzystaniem zegara obiegu energii. Zegar obiegu energii obrazuje, które narządy wewnętrzne wykazują się w danym czasie największą aktywnością (więcej o zegarze obiegu energii dowiesz się tutaj). Pobudzając zatem narząd i jego kanał energetyczny do aktywności w godzinach, w których powinien być on aktywny wg czasu w naszym nowym miejscu pobytu, pomożemy organizmowi szybciej przestawić się na nowy rytm dobowy.


Uciskaj punkty wskazane poniżej podczas dwugodzinnych okien czasowych.


(Dla osób zaznajomionych z akupunkturą - podczas najwyższej aktywności danego narządu wg zegara obiegu energii wybieramy punkty, które wzmacniają jakość energetyczną danego narządu - tzw. horary points - punkty Ziemi na kanałach Ziemi, punkty Metalu na kanałach Metalu itd.)


W praktyce wygląda to tak: po wylądowaniu sprawdzasz aktualną godzinę i - kierując się poniższym zestawieniem - uciskasz wskazany dla niej punkt. Za 2 godziny uciskasz następny, odpowiadający następnemu przedziałowi czasowemu i kontynuujesz uciskanie co 2 godziny aż do zsynchronizowania twojego rytmu dobowego z godzinami w nowym miejscu pobytu.

Np. między 3:00 a 5:00 uciskasz punkt Płuco 8, potem między 5:00 a 7:00 punkt Jelito grube 1 itd.


Jeśli jesteś bardzo zapobiegawczy możesz zacząć przestrajać swój zegar już podczas podróży - ważne byś sprawdzając godzinę brał pod uwagę czas w miejscu, do którego jedziesz.


Comments


bottom of page