top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Zielińska

Najlepszy czas na sen, seks, wypróżnienie

Co robić o różnych porach dnia, żeby optymalnie wykorzystać swoją energię.


W ciągu doby energia organizmu nie jest przez cały czas taka sama - o różnych porach nasze narządy mają dostęp do mniejszej lub większej ilości energii - są więc w lepszej lub gorszej formie. Uświadomienie sobie tego, w jakiej formie jest dany narząd o różnych porach dnia pozwoli nam zrozumieć niektóre dolegliwości. Dzięki temu będziemy również mogli dostosować swoją aktywność do rytmu naszego ciała - wykonywanie danej czynności podczas maksimum energetycznego związanego z nią narządu sprawi, że daną czynność wykonamy lepiej i szybciej niż o innych porach dnia.


To, w jakiej formie jest dany narząd o różnych porach, wyjaśnia zegar obiegu energii. W ciele ludzkim jest 12 głównych kanałów energetycznych, przez które energia płynie tak, jak w połączonych szeregowo elementach obwodu elektrycznego. Energia płynie w nich w jedną stronę, przechodząc w sposób ciągły w kółko przez kanały w stałej kolejności: Płuca -> Jelito Grube -> Żołądek -> Śledziona -> Serce -> Jelito Cienkie -> Pęcherz Moczowy -> Nerki -> Osierdzie -> Potrójny Ogrzewacz -> Pęcherzyk Żółciowy -> Wątroba -> Płuca i tak dalej. Jednak nasilenie tej fali energii w każdym kanale zmienia się w ciągu doby i każdy kanał ma dwugodzinny okres, w którym jego energia osiąga maksimum oraz inny dwugodzinny okres, w którym jego energia jest na poziomie minimalnym.


Poniżej znajdziecie dwugodzinne okresy w ciągu doby, w którym energia kolejnych kanałów osiąga swoje maximum. Dokładnie po przeciwnej stronie okręgu dla każdego kanału znajdziecie okres, w którym jego energia jest minimalna. Np. maksimum energetyczne Wątroby to godziny 1:00-3:00, zaś minimum to godziny 13:00-15:00.


Warto przy tym zwrócić uwagę, że prezentowane powszechnie w internecie i książkach rysunki pokazujące zegar obiegu energii (nazywany też zegarem narządów) odnoszą się do czasu słonecznego w danej strefie czasowej. Ponieważ Polska znajduje się w strefie czasowej GMT+1, żeby poprawnie interpretować zegar obiegu narządów, należy do czasu słonecznego dodać jedną godzinę w okresie obowiązywania czasu zimowego i dwie godziny w okresie obowiązywania czasu letniego*.


Skojarzenie pór dnia z narządami wewnętrznymi człowieka daje dużo możliwości zarówno obserwacji stanu organizmu jak też wpływania na niego, wykorzystując naturalny rytm obiegu energii.


Jeśli zatem regularnie budzimy się o podobnej porze - wskazuje to na problemy z narządem, który w tym czasie ma swój szczyt aktywności. Jeśli jakiś organ jest osłabiony, to będziemy lepiej się czuli w czasie, w którym w jego kanale jest zwyżka energii, zaś gorzej w czasie minimum jego aktywności. Jeśli natomiast z jakimś narządem wiążą się nadmiary, to będzie odwrotnie - w okresie piku energetycznego będziemy się czuli gorzej, a w okresie spadku energetycznego w tym kanale będziemy odczuwali poprawę. Dokładniejsze zrozumienie tego zagadnienia umożliwią przykłady związane z konkretnymi porami dnia.


PŁUCA

03:00-05:00 czasu Greenwich

04:00-06:00 czasu polskiego zimowego

05:00-07:00 czasu polskiego letniego


W tym czasie płuca się regenerują - by to umożliwić, przed pójściem spać zadbaj o dostęp świeżego powietrza w sypialni.

Jeśli masz problemy z płucami takie jak astma, kaszel, alergia - podczas maksimum płuc będą się one nasilały.


JELITO GRUBE

05:00-07:00 czasu Greenwich

06:00-08:00 czasu polskiego zimowego

07:00-09:00 czasu polskiego letniego


Najlepszy czas na zrzucenie balastu. Na płaszczyźnie fizycznej to czas na wypróżnienie.

Na płaszczyźnie emocjonalnej czas wzmożonej aktywności energii jelita grubego sprzyja temu, żeby zacząć dzień bez obciążenia i zostawić to, co minęło, za sobą.


Ponieważ jest to czas spadku energetycznego nerek, osoby z niedoborami w tym narządzie będą rano czuły się słabe, bez sił, będą długo dochodziły do siebie. W tym czasie również najbardziej odczuwalne będą bóle lędźwiowe, które są związane z niedoborami w nerkach.


ŻOŁĄDEK

07:00-09:00 czasu Greenwich

08:00-10:00 czasu polskiego zimowego

09:00-11:00 czasu polskiego letniego


Najlepszy czas na śniadanie - najlepiej ciepłe.


ŚLEDZIONA

09:00-11:00 czasu Greenwich

10:00-12:00 czasu polskiego zimowego

12:00-14:00 czasu polskiego letniego


Podczas maksimum śledziony zdolności myślenia, analizowania i koncentracji są najwyższe. Warto więc wtedy skupić się na ważnych przedsięwzięciach, spotkaniach i nauce. Będzie to też sprzyjający czas na zdawanie egzaminów.


SERCE

11:00:13:00 czasu Greenwich

12:00-14:00 czasu polskiego zimowego

13:00-15:00 czasu polskiego letniego


Maksimum serca to najlepszy czas na załatwianie spraw związanych z komunikacją i kontaktami z innymi ludźmi - spotkania, rozmowy telefoniczne itp. Chcąc wzmocnić serce warto w tym czasie zadbać o pogodną i swobodną atmosferę - spotkać się z przyjaciółmi, zjeść lekki lunch.


JELITO CIENKIE

13:00-15:00 czasu Greenwich

14:00-16:00 czasu polskiego zimowego

15:00-17:00 czasu polskiego letniego


To czas zwiększonej aktywności enzymów w jelicie cienkim - możesz odczuwać lekką senność, spada też zdolność koncentracji. Po jedzeniu unikaj forsownego wysiłku fizycznego, wykonuj lekkie rutynowe czynności, by nie zakłócać trawienia.


Jest to też okres minimum wątroby, dlatego jest to dobry czas na regenerację - np. krótką drzemkę.


PĘCHERZ MOCZOWY

15:00-17:00 czasu Greenwich

16:00-18:00 czasu polskiego zimowego

17:00-19:00 czasu polskiego letniego


W tym czasie pęcherz moczowy ma najwyższą aktywność, zwiększa się więc wydalanie moczu. Warto wtedy pić ciepłą wodę i herbaty ziołowe, by nawodnić organizm i wspomóc odtruwanie.


NERKI

17:00-19:00 czasu Greenwich

18:00-20:00 czasu polskiego zimowego

19:00-21:00 czasu polskiego letniego


Teraz jest czas na regenerację nerek. Nawet jeśli czujesz się pełen sił, nie nadwyrężaj ich i wykorzystaj je do uzupełnienia energii nerek.

Zjedz lekką kolację na ciepło, bo w następnym przedziale czasowym jest minimalny czas aktywności Żołądka, w związku z tym lepiej go nadmiernie nie obciążać.


OSIERDZIE

19:00-21:00 czasu Greenwich

20:00-22:00 czasu polskiego zimowego

21:00-23:00 czasu polskiego letniego


Czas osierdzia jest korzystny dla pielęgnowania więzi z najbliższymi - najlepiej spędzić go z rodziną. Sprzyja też tym najbliższym więziom - zbliżeniom seksualnym.


POTRÓJNY OGRZEWACZ

21:00-23:00 czasu Greenwich

22:00-24:00 czasu polskiego zimowego

23:00-01:00 czasu polskiego letniego


To najgorszy czas, by jeść, bo narządy trawienne właśnie mają niewiele energii, by zająć się trawieniem. Jest to za to najlepszy czas, by położyć się spać i zasnąć jeszcze przed maksimum wątroby i pęcherzyka żółciowego.


PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY

23:00-01:00 czasu Greenwich

24:00-02:00 czasu polskiego zimowego

01:00-03:00 czasu polskiego letniego


WĄTROBA

1:00-3:00 czasu Greenwich

2:00-4:00 czasu polskiego zimowego

3:00-5:00 czasu polskiego letniego


W czasie maksimum wątroby i pęcherzyka żółciowego najlepiej jest spać. W tym czasie narządy te detoksykują ciało i umysł.

Ponieważ stres, złość, napięcie, frustracja związane są z wątrobą, osoby z silnymi lub długotrwałymi emocjami będą wybudzały się właśnie w godzinach największej aktywności tego narządu.


Wiesz już, jak w ciągu dnia rozkłada się energia w organizmie. Nie trzeba dużo zmieniać w życiu, by wykorzystać tę wiedzę. Warto jednak słuchać swojego organizmu i żyć w zgodzie z jego naturalnym rytmem, bo wtedy to, co robimy przychodzi nam łatwiej i mniej nas kosztuje.


*Na podstawie Hamid Montakab “Medycyna Chińska w praktyce” str. 97.


Comments


bottom of page