top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Zielińska

SZUMY W USZACH - AKUPUNKTURA - studium przypadku

Zaktualizowano: 10 kwi 2023


Ucho akupunktura
Ucho akupunktura

Mężczyzna, 48 lat, główna dolegliwość - szumy uszne.


Objawy:

  • szumy uszne - obustronne, szum pojawiał się i znikał, dźwięk o wysokim tonie przypominający pisk,

  • okresowe czasowe bóle głowy o intensywnym nasileniu,

  • zawroty głowy pojawiające się pod koniec dnia po 8 godzinach pracy przy komputerze,

  • ciągły stan napięcia z powodu stresu związanego z pracą,

  • wybudzanie między 2 a 3 w nocy,

  • kwaśne odbijania,

  • nadciśnienie tętnicze (leczone farmakologicznie)


Historia dolegliwości:

Mężczyzna cierpiał na szumy uszne od około roku. Szumy te były niezwykle irytujące i znacznie utrudniały mu pracę (praca biurowa wymagająca koncentracji). W ciągu roku pacjent podejmował próby leczenia szumów u lekarza rodzinnego i w poradni laryngologicznej. Sprawdzono, że szumy uszne pacjenta nie są objawem towarzyszącym innej chorobie. Nie znaleziono również przyczyn dolegliwości pacjenta podczas diagnostyki przeprowadzonej przez laryngologa. W związku z tym lekarz nie zalecił żadnych leków, jedynie suplementy wzmacniające, które po trzech miesiącach stosowania nie przyniosły redukcji słyszanych szumów.


Strategia leczenia akupunkturą:

Leczenie przyczyny wystąpienia szumów usznych u Pacjenta, ponieważ zarówno szumy uszne jak i inne dolegliwości miały tę samą przyczynę wg zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.


Przebieg leczenia:

Leczenie objęło 10 zabiegów - początkowo 2, a potem jeden raz w tygodniu. Po pierwszych 2 zabiegach mężczyzna poczuł znaczne zmniejszenie irytacji i problemów ze snem oraz zmniejszenie częstotliwości pojawiania się szumów usznych. Po kolejnych zabiegach poprawie ulegały stopniowo bóle i zawroty głowy, a po 4 zabiegach - ustąpiły zupełnie. Poprosiłam pacjenta, by był w kontakcie ze swoim lekarzem rodzinnym, ponieważ leczenie przyczynowe jego objawów może doprowadzić do unormowania ciśnienia krwi i może okazać się konieczne dostosowanie dawki leków na nadciśnienie. Rzeczywiście wraz z kolejnymi zabiegami ciśnienie krwi się obniżało i jego leczenie farmakologiczne musiało zostać zweryfikowane.

Po 8 zabiegach szumy uszne ustąpiły zupełnie, a ostatnim objawem, który zniknął do końca leczenia, było kwaśne odbijanie.


Podsumowanie:

Terapia objęła 10 zabiegów akupunktury. Podczas terapii ustępowały kolejne objawy towarzyszące głównej dolegliwości pacjenta. Same szumy uszne ustąpiły po 8. zabiegu, a pozostałe dwa zabiegi skupiały się na usunięciu ostatnich objawów, które jeszcze dokuczały pacjentowi. Podczas terapii nastąpił też “skutek uboczny” polegający na unormowaniu ciśnienia tętniczego krwi pacjenta, co pozwoliło jego lekarzowi rodzinnemu na zmniejszenie dawki leków.


コメント


bottom of page