top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Zielińska

RWA KULSZOWA - AKUPUNKTURA - studium przypadku

Zaktualizowano: 10 kwi 2023


Rwa kulszowa  leczenie akupunkturą
Rwa kulszowa leczenie akupunkturą

Kobieta, 52 lata - rwa kulszowa


OBJAWY


Bardzo silny ból po prawej stronie ciała, biegnący od dolnej części kręgosłupa przez pośladek, pachwinę i udo do łydki. Bólowi towarzyszyło ogólne złe samopoczucie i osłabienie organizmu.


HISTORIA DOLEGLIWOŚCI


Ból pojawił się cztery miesiące wcześniej - podczas wyjmowania zakupów z bagażnika ze skrętem tułowia. W pierwszym etapie leczenia pacjentka skorzystała z pomocy na ostrym dyżurze w szpitalu, gdzie wykonano diagnostykę i dwukrotnie otrzymała zastrzyk - blokadę kręgosłupa. Zalecono jej doustne leczenie silnymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Jednocześnie pacjentka zaczęła fizykoterapię. Ból zaczął się zmniejszać. Po 3 tygodniach pacjentka zaprzestała przyjmowanie leków przeciwzapalnych ze względu na bardzo silny ból brzucha, który pojawił się po ich zażywaniu. Utrzymała fizykoterapię jeszcze przez miesiąc, ale nie uzyskała całkowitej likwidacji bólu. Ponieważ jej stan się poprawił w stosunku do początku dolegliwości, uznała, że uzyskanie całkowitej poprawy wymaga czasu i postanowiła dać organizmowi czas na regenerację. Niestety po 4 miesiącach ból nadal się utrzymywał i wtedy postanowiła skorzystać z zabiegów akupunktury.


PRZEBIEG LECZENIA


Przyczyną dolegliwości pacjentki była przepuklina kręgosłupa na poziomie L5 S1.


Terapia akupunkturą obejmowała 3 poziomy oddziaływania:

  • Poziom pierwszy - rozluźnienie okolic ucisku na nerw kulszowy, działanie przeciwzapalne i zmniejszające obrzęk w danym obszarze. Działanie na tym poziomie daje szybkie zmniejszenie dolegliwości bólowych.

  • Poziom drugi - poruszenie blokad w meridianach biegnących wzdłuż nerwu kulszowego. Ten poziom oddziaływań pozwala zmniejszyć ból na przebiegu nerwu.

  • Poziom trzeci - zwiększenie przepływu krwi i doprowadzenie odżywienia do okolic dotkniętych patologią. Działania te przyspieszają leczenie przepukliny oraz pomagają w procesie regeneracji uszkodzonych mięśni i nerwów.


Leczenie akupunkturą trwało sześć tygodni i obejmowało sześć zabiegów akupunktury.

Po pierwszym zabiegu pacjentka zgłosiła zmniejszenie bólu prawego uda i łydki. Po drugim zabiegu redukcji uległ ból dolnej części pleców. Ból pośladka i pachwiny zaczął sukcesywnie ustępować od trzeciego zabiegu. Po czwartym zabiegu pozostały jedynie lekkie bóle w okolicy kręgosłupa, które ustąpiły całkowicie po piątym zabiegu. Leczenie zakończyło się po sześciu zabiegach całkowitym ustąpieniem objawów.


PODSUMOWANIE

Terapia objęła sześć zabiegów akupunktury w tygodniowych odstępach. Po trzech zabiegach objawy bólowe zmniejszyły się o 90%, kolejne trzy zabiegi doprowadziły do całkowitej likwidacji objawów oraz regeneracji uszkodzonych struktur. Od zakończenia terapii minęło sześć miesięcy, podczas których nie doszło do powrotu dolegliwości ze strony nerwu kulszowego.


Kommentarer


bottom of page