top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Zielińska

PRZEWLEKŁE ZMĘCZENIE - AKUPUNKTURA - studium przypadkuMężczyzna, 32 lata, główna dolegliwość - przewlekłe zmęczenie.


Objawy:

  • duże zmęczenie przez cały dzień, największe - rano,

  • sen nie dający regeneracji,

  • bóle mięśni i stawów,

  • napięcie mięśni,

  • osłabienie pamięci,

  • problemy z zaśnięciem i zamartwianie się przed snem,

  • brak apetytu,

  • luźne stolce,

  • skłonność do przeziębień.

Historia dolegliwości:


Mężczyzna odczuwał przewlekłe zmęczenie od ponad roku. Po około 6 miesiącach udał się do lekarza, żeby znaleźć przyczynę dolegliwości. Lekarz zlecił badania kontrolne - nie wykazały one nieprawidłowości mogących świadczyć o stanie chorobowym, który mógłby tłumaczyć występujące objawy. Zalecił wypoczynek.

Pacjent zadbał o odżywianie i wypoczynek, jednak nie był w stanie wpłynąć na zmniejszenie zmęczenia, ponieważ miał problemy ze snem, a - nawet jeśli udało mu się przespać całą noc - rano i tak wstawał zmęczony.


Strategia leczenia akupunkturą:


W przypadku tego pacjenta przyczyną przewlekłego zmęczenia był długotrwały silny stres i napięcie związane z pracą. Spowodowały one osłabienie funkcji organizmu polegającej na produkcji substancji odżywczych z pożywienia, w związku z czym organizm był stale niedożywiony i osłabiony. Napięcie emocjonalne prowadziło też do napięcia mięśni i problemów ze snem.

Strategia leczenia objęła oddziaływanie na Wątrobę (która - wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej związana jest z zarządzaniem złością oraz likwidacją napięć w organizmie), Śledzionę i Żołądek (wzmocnienie procesu transformacji pożywienia na składniki odżywcze) oraz Serce (uspokojenie i zarządzanie emocjami). Dodatkowo pacjent otrzymał zalecenia dietetyczne wspomagające pracę Śledziony i Żołądka i dostarczające łatwo przyswajalnego odżywienia dla organizmu.


Przebieg leczenia:


Leczenie objęło 11 zabiegów w odstępach 1-2 tygodniowych. Początkowe trzy zabiegi skutkowały głównie uspokojeniem pacjenta, mniejszym napięciem emocjonalnym związanym z pracą i poprawą jakości snu.

Po pięciu zabiegach pacjent zgłosił poprawę apetytu i konsystencji stolców oraz odczucie mniejszego napięcia w ciele. Od szóstego zabiegu zmęczenie ulegało stopniowemu zmniejszeniu, zmniejszyły się też bóle mięśni i stawów. Terapię kontynuowaliśmy do jedenastego zabiegu - aż do momentu całkowitego ustabilizowania się trawienia oraz osiągnięcia równowagi między Wątrobą a Śledzioną, ponieważ jej zaburzenia leżały u podstaw przewlekłego zmęczenia tego pacjenta.

Podsumowanie:


Pacjent cierpiał na przewlekłe zmęczenie nie związane z żadną zdiagnozowaną jednostką chorobową. Terapia objęła 11 zabiegów akupunktury oraz zmianę diety, co doprowadziło do stopniowego zmniejszenia dolegliwości aż do ich całkowitego ustąpienia oraz wyrównanie równowagi wewnętrznej organizmu, co pozwoliło na znaczne wzmocnienie pacjenta oraz poprawę jego samopoczucia.Comments


bottom of page