top of page
 • Zdjęcie autoraJoanna Zielińska

PROBLEMY ZE SNEM

Co mówią o twoim zdrowiu wg medycyny chińskiej.W medycynie chińskiej kluczem do zdrowia jest równowaga.


Rozumiana całościowo - zarówno jako harmonia między narządami, jak i równowaga między aspektami yin i yang naszego ciała. Sen jest yin i człowiek pozostaje zdrowy, kiedy jego sen pozostaje w równowadze z aktywnością, która jest yang.


Jeśli coś w organizmie szwankuje, wówczas mogą pojawić się problemy ze snem. Wtedy sen i aktywność przestają się równoważyć, co prowadzi do dalszego pogłębiania się problemów zdrowotnych.


Różnorodne problemy zdrowotne mogą prowadzić do zaburzeń snu i charakter tych zaburzeń może nas naprowadzić na to, gdzie w organizmie znajduje się patologia.


Co problemy ze snem mówią o twoim zdrowiu (wg medycyny chińskiej):

 • Trudności w zasypianiu - wskazują na niedobór krwi Serca lub ogień Serca, co powoduje pobudzenie, zbytnie podekscytowanie, impulsywność - jesteś zbyt pobudzony, by zasnąć, coś cię “roznosi” od środka.

 • Trudności w zasypianiu z powodu zamartwiania się - najczęściej spowodowane są problemami związanymi ze Śledzioną, której osłabienie sprzyja zamartwianiu się, myśleniu w kółko, nadmiernemu analizowaniu bez dochodzenia do rozwiązania.

 • Płytki i niespokojny sen - może wystąpić w przypadku niedoboru krwi Serca lub Wątroby. W tym przypadku cera jest blada i matowa, skóra sucha, mogą też wypadać włosy, a paznokcie się kruszyć. Jesteś niespokojny, możesz też mieć zaburzenia równowagi i problemy z pamięcią.

 • Niespokojny sen z koszmarami - wskazuje na ogień Wątroby, Serca lub Żołądka albo zastoje i niedobory krwi Wątroby powodujące wznoszenie się yang Wątroby. Odczuwasz wówczas napięcie i drażliwość, możesz mieć bóle głowy i szumy w uszach, zaczerwienioną twarz, zaparcia oraz owrzodzone lub krwawiące dziąsła.

 • Drgawki podczas snu - wskazują na zastój energii Wątroby, któremu często towarzyszy ból w podrzebrzach, wzdychanie, poczucie napięcia i irytacji oraz napięcie przedmiesiączkowe w przypadku kobiet.

 • Zgrzytanie zębami przez sen oznacza problemy z Jelitem Grubym - możliwe gorąco lub zastój pożywienia w Jelicie Grubym.

 • Senność po jedzeniu wskazuje na niedobór energii Śledziony, której towarzyszy również ogólne zmęczenie, słaby apetyt, blada twarz i słabe kończyny.

 • Wybudzanie regularnie o stałej porze wskazuje na problemy z narządem, którego energia jest dominująca w danym czasie - więcej informacji znajduje się tutaj.

 • Mówienie przez sen może wystąpić w przypadku ognia Serca (wówczas towarzyszyć mu będzie niepokój, impulsywność, nadmierne podekscytowanie), zastoju krwi Serca (wystąpi też kłujący ból w okolicy serca, palpitacje, zmęczenie, krótki oddech) lub niedoboru krwi Wątroby (towarzyszyć mu mogą nieostre widzenie, zawroty głowy, matowa blada twarz, drętwienie kończyn, skurcze mięśni oraz brak lub skąpe miesiączki).

 • Lęki nocne - wskazują na patologię określaną jako śluz i gorąco w Sercu, któremu towarzyszy też rozbiegany umysł, gonitwa myśli, niespójna mowa, permanentne pobudzenie, możliwa jest też agresja.

 • Lunatykowanie może być spowodowane przez wiele patologii, m.in. wspomniany wcześniej niedobór krwi Serca lub ogień Serca, niedobór energii Śledziony, śluz i gorąco w Sercu, niedobór krwi Wątroby, zastój energii Wątroby lub wiatr Wątroby.


Użyte terminy (np. ogień Serca, wznoszące się yang Wątroby) wskazują na chińskie syndromy i nie powinny być traktowane dosłownie w rozumieniu językowym. Natomiast dla terapeuty medycyny chińskiej są ważną informacją o stanie zdrowia pacjenta. Jeśli masz jakieś problemy ze snem, dla akupunkturzysty będzie to wskazówka, dzięki której zwróci on uwagę na aspekty twojego zdrowia związane z określonym rodzajem zaburzenia snu. Pozwoli to na dokonanie precyzyjnej diagnozy i dobór skutecznej strategii terapii, która nie tylko poprawi twoją sytuację zdrowotną, ale również zmniejszy twoje problemy związane ze snem.


Comments


bottom of page