top of page
  • Zdjęcie autoraJoanna Zielińska

ŁOKIEĆ TENISISTY - AKUPUNKTURA - studium przypadku

Zaktualizowano: 10 kwi 2023


Łokieć tenisisty leczenie akupunkturą
Łokieć tenisisty leczenie akupunkturą

Mężczyzna, 45 lat - łokieć tenisisty.


Objawy:

  • Ból w prawym łokciu utrzymujący się do 6 miesięcy.

  • Stały tępy ból o niewielkim nasileniu - występujący w dzień i w nocy.

  • Ból zmienia się w intensywny podczas chwytania i podnoszenia przedmiotów, zwłaszcza przy prostowaniu łokcia.


Historia dolegliwości:
Pacjent pracuje fizycznie w magazynie. W ramach swoich obowiązków wykonuje m.in. pracę polegającą na podnoszeniu i przenoszeniu ciężkich przedmiotów.

Pierwsze dolegliwości pojawiły się w okresie zwiększonej intensywności wysiłku w pracy. Ponieważ wzrost obciążenia miał charakter tymczasowy, mężczyzna przypuszczał, że powrót do normalnego trybu pracy i próba oszczędzania chorej kończyny doprowadzą do samoistnego ustąpienia dolegliwości. Przez 2 miesiące nie zaobserwował żadnej poprawy, dlatego zaczął szukać pomocy lekarskiej. Lekarz zdiagnozował zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej (łokieć tenisisty) i zalecił serię zabiegów rehabilitacyjnych. Trwające około 3 miesiące leczenie rehabilitacyjne dało jedynie niewielką poprawę, pacjent nadal odczuwał na tyle silny ból podczas pracy, że musiał codziennie zażywać leki przeciwbólowe.


Strategia leczenia akupunkturą:

  • działanie lokalne w miejscu bólu by zmniejszyć dolegliwości,

  • działanie mające na celu wyeliminowanie przyczyny powstawania dolegliwości,

  • wzmocnienie struktur ciała, żeby zapobiec powstawaniu dolegliwości w przyszłości.


Przebieg leczenia:


Pacjent zgłosił obawę przed igłami, dlatego do pierwszego zabiegu użyłam bardzo cienkich igieł (0,2 mm) i ograniczyłam ich liczbę do 4. Miało to pozwolić mężczyźnie oswoić się z tego rodzaju terapią oraz sprawdzić jego reakcję na leczenie akupunkturą.

Po pierwszym zabiegu pacjent poczuł tymczasowe zwiększenie bólu trwające kilkanaście godzin, po czym nastąpiło zmniejszenie dolegliwości do poziomu niższego niż ból początkowy.


Ponieważ mężczyzna korzystnie zareagował na leczenie, a dodatkowo oswoił się też z samym faktem wbijania igieł, kontynuowałam leczenie raz w tygodniu i kolejne zabiegi wykonywałam już nieco grubszymi igłami (0,3 mm), których liczbę dostosowywałam do potrzeb terapeutycznych.


Po 2. i 3. zabiegu reakcja pacjenta była podobna do reakcji po pierwszym zabiegu, z tymże nie wystąpiło już tymczasowe zwiększenie bólu bezpośrednio po zabiegu. Po 4 zabiegu pacjent zgłosił uczucie napięcia mięśni przedramienia, dlatego rozszerzyłam leczenie o działanie rozluźniające te mięśnie. Od 4-go zabiegu mężczyzna nie potrzebował już stosowania leków przeciwbólowych w pracy.


Do całkowitego wyeliminowania bólu pacjent potrzebował łącznie 6 zabiegów, przez ten czas nastąpiło również znaczne wyeliminowanie przyczyn dolegliwości. Od tego czasu wykonałam jeszcze 6 kolejnych zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych jako leczenie przyczynowe i zapobiegające wystąpieniu tej dolegliwości w przyszłości.


Podsumowanie:


Terapia objęła 12 zabiegów akupunktury, w trakcie których następowało stopniowe zmniejszanie bólu łokcia tak, że po 4 zabiegu pacjent był w stanie odstawić stosowane dotąd codziennie leki przeciwbólowe. Wyeliminowanie objawów bólowych nastąpiło po 6 zabiegach, a po kolejnych 6 zakończyłam leczenie przyczynowe i wzmacniające pacjenta, by zapobiec powstawaniu tej dolegliwości w przyszłości.


תגובות


bottom of page